Kategórie s vážením - ako sa vypočíta priemer?

English Slovenčina Russian Čeština Lithuania Thai

Upozornenie:
Používanie kategórií s vážením je určené len pre pokročilých používateľov. Pred používaním kategórií s vážením sa uistite, že dobre rozumiete, ako kategórie s vážením fungujú a ako sa počíta priemer.

Kategórie s vážením sa používajú vtedy, ak napr. pri jazykoch chcete dať väčšiu váhu známkam z konkrétnej zložky, napr. z gramatiky.

a) Kategórie s vážením + udalosti s rovnakou váhou

Predpokladajme, že učiteľ slovenského jazyka používa hodnotenie známkami. Chce dať dvojnásobnú váhu známkam z gramatiky, preto používa kategórie s vážením takto: gramatika s váhou 50, literatúra a sloh s váhou 25.

Učiteľ pri jednotlivých udalostiach už nemusí používať váhu. Všetky udalosti v našom príklade sú s rovnakou váhou. Zaradením udalosti do kategórie sa pri výpočte priemeru automaticky použije váha kategórie:


Pozor!
Ak používate kategórie s vážením a súčet percent všetkých kategórií je 100, potom známky v udalostiach bez kategórie sa do priemeru započítavajú sa s váhou 0. To znamená, že vôbec neovplyvnia priemer.

b) Kategórie s vážením + udalosti s rôznymi váhami

Ak chce učiteľ používať aj váhu jednotlivých udalostí, potom je výpočet priemeru trochu zložitejší. Najskôr sa vypočíta vážený priemer každej kategórie. Potom sa z priemerov jednotlivých kategórií vypočíta vážený priemer na základe váh jednotlivých kategórií.

Ukážeme si to na príklade:
V kategórii Gramatika sú dva testy - jeden s váhou 1 a druhý s váhou 2. Podobne aj v kategórii Sloh.

Ako sa vypočíta priemer žiaka?
a) Najskôr sa vypočíta vážený priemer v jednotlivých kategóriách.
b) Potom sa vypočíta vážený priemer kategórií.

Výpočet priemeru žiačky Márie Benkovej:
Známky má len v kategórii gramatika, a to známku 1 s váhou 1 a známku 5 s váhou 2 (tj. započíta sa do priemeru 2x). Jej priemer sa vypočíta ako normálny vážený priemer, v tomto prípade (1+5+5)/3=3,67

Obdobne aj žiačka Viktória Cibuľková - tá má známky len v jednej kategórii (sloh).

Žiak Roman Lukáč má známku 1 v kategórii gramatika a známku 5 v kategórii sloh. V rámci kategórií sa priemer vypočíta ľahko, keďže každá kategória obsahuje len jednu známku. Pri výpočte priemeru sa potom zarátavajú kategórie s príslušnou váhou.

Zaujímavejšia situácia je napríklad u žiačky Emílie Vargovej. Má po dve známky v každej kategórii. Najskôr sa vypočíta vážený priemer v kategórii gramatika: (1+5+5)/3=3,67. Ďalej sa vypočíta vážený priemer v kategórii sloh takto: (5+1+1)/3=2,33. Následne sa každý z týchto priemerov započíta do výsledného priemeru podľa váhy príslušnej kategórie: (50*3,67 + 25*2,33)/(50+25)=3,22

Na čo slúžia kategórie v žiackej knižke?
Ako logicky zoskupiť udalosti v IŽK?