Co nowego w wersji 2024?
aSc Plan lekcji
Nowy rodzaj generowania planu, bazujący na ważności warunków.
Możesz teraz używać nowego sposobu generowania planu lekcji „Złagodzone - bazujące na ważności”. Tryb ten jest dostępny w widoku Generuj nowy:
Nowy sposób generowania wykonuje trzy różne rzeczy w porównaniu do klasycznego generowania ze złagodzonymi warunkami:
- Kładzie większy nacisk na ułożenie wszystkich karteczek w planie lekcji, niż na spełnieniu wszystkich warunków
- W celu zbalansowania dowolności łamania warunków, tryb ten pozwala na częstsze złamania warunków niskiej ważności, w celu zachowania warunków wysokiej i ścisłej ważności.
- W przykładowej sytuacji, gdy nauczyciel nie chce/nie może prowadzić lekcji popołudniu. Pozostałe tryby generowania, gdy warunki są złagodzone, wówczas czas wolny opisanego nauczyciela nie jest respektowany, przez co karteczki mogą zostać ułożone nawet w czterech popołudniach. W nowym wariancie generowania, system widzi różnicę pomiędzy 1 popołudniem a czterema. Jest to wykazywane poprzez punkty w każdym złagodzonym warunku.
Powyższe mechanizmy dostarczają narzędzie, które generuje plan lekcji z ułożonymi wszystkimi karteczkami uwzględniając największą możliwą ilość ważnych warunków.
Nowe narzędzia pomagają w sytuacji gdy nie jest możliwe wygenerowanie planu bez złagodzenia warunków, na przykład w sytuacji, gdy nauczyciel posiada wiele zaleceń co do własnego planu lekcji. Również pomaga wygenerować plan w sytuacji, gdy nie wiemy jak plan lekcji ma finalnie zostać ułożony.
Punkty w kontroli
Kontrola pokazuje obecnie punkty. W sytuacji gdy nauczyciel nie może prowadzić lekcji popołudniu cztery razy w tygodniu, wówczas wyświetlane będzie 400 punktów. Jeżeli nauczyciel uczy jednego popołudnia, wówczas wyświetlone będzie 100 punktów. Jeżeli warunek został zdefiniowany jako wysoki, wówczas liczba punktów będzie wynosić odpowiednio 4000 lub 1000. Liczby te pozwolą na szybką weryfikację ile razy warunek został złagodzony oraz jak ważny on był. Również, jeżeli program będzie musiał wybrać pomiędzy dwoma planami lekcji, wówczas zostanie ułożony ten, który posiada mniej punktów. Spełnienie zależności „wysokich” praz „ścisłych” jest lepsze niż ułożenie karteczek przykładowego nauczyciela w dziewięciu popołudniach.
Nowy mechanizm ulepszania planu
Wraz z nowym typem generowania planu, został dodany nowy mechanizm poprawy planu lekcji. Może on złamać nowe warunki, jeżeli pomoże to w zachowaniu warunków „Wysokich” oraz „Ścisłych”. Ważność poszczególnych zależności można zweryfikować w kontroli, w kolumnie punkty. Oprogramowanie postara się znaleźć lepsze rozwiązania, które są bardziej akceptowalne oraz posiadają mniej złamanych warunków z mniejszą liczbą punktów.
W trakcie korzystania z nowej opcji, należy mieć na uwadze, że nie usuwa on karteczek z ułożonego planu lekcji, rozwiązanie to może być z jednej strony przydatne, ponieważ po każdym ulepszeniu plan będzie uzupełniony. Jednakże rozwiązanie to ma pewne ograniczenia, przez co czasami może zajść konieczność dokładnego przeszukania i analiza danych lub całkowitej zmiany planu lekcji, w celu naprawy złamanych warunków. Innymi słowy rozwiązanie to pozwoli na poprawę planu lekcji, a nie zastępuje generowania nowego planu.
Nowe relacje karteczek
Minimum wolnych dni pomiędzy lekcjami (weekendy nie są uwzględniane). (#77)
Dotychczas istniała możliwość zdefiniowania nie umieszczania karteczek w nadchodzących dniach. Rozwiązanie to było odpowiednie dla pięciodniowych planów lekcji. Jednakże w przypadku dłuższych planów, posiadających cykle dla większej ilości dni. Opisywana zależność pozwoli na precyzyjną dystrybucję karteczek w planie lekcji, dzięki definiowaniu minimalnej przerwy pomiędzy lekcjami. W sytuacji, gdy uczniowie mają lekcje plastyki dwa razy na 7 dni, wówczas można zdefiniować odstęp pomiędzy kolejnymi lekcjami.
Maksimum różnych dni w tygodniu (wszystkie tygodnie) (#78)
Nowa zależność pomoże zachować wolne miejsce dla nauczycieli, w sytuacjach, gdy uczą różnych lekcji w wielotygodniowym planie lekcji i konieczne jest zachowanie minimalnego wykorzystania dni tygodnia. Na przykład, jeżeli umieścimy lekcje nauczyciela w poniedziałek, środę i piątek w pierwszym tygodniu, a w drugim we wtorek i czwartek, nauczyciel praktycznie przychodzi do szkoły w każdym dniu tygodnia. Jeżeli nauczyciel posiada inne obowiązki, wówczas każdy dzień tygodnia będzie zablokowany. Zamiast tego, można, za pomocą tej zależności zdefiniować zajęcia w poniedziałek, środę i piątek w pierwszym tygodniu a w drugim w poniedziałek i środę. Dzięki czemu nauczyciel będzie zawsze posiadał wolne we wtorek i czwartek.
Nowe testy dla większych planów lekcji
Testowanie zostało dostosowane do pracy z bardzo dużymi planami lekcji (np. takimi w których występowały trudności z planem jednej klasy z powodu połączeń grup). Testowanie obecnie będzie szybsze oraz będzie sprawdzało mniejsze planu lekcji.
Fixes
Poprawiliśmy błędy występujące w planach lekcji poszczególnych uczniów
Inne mniejsze poprawki